
Zlokalizowane w Opolu atrakcje turystyczne przyciągają do stolicy województwa tysiące przyjezdnych rocznie. Województwo opolskie jest regionem, na terenie którego znajduje się wiele wartych odwiedzenia miejsc. Sprawdź, jakie są najciekawsze atrakcje w Opolu i okolicach. W jakiej kondycji jest branża turystyczna?
Opole: atrakcje turystyczne, które trzeba odwiedzić
Opole jest dwudziestym siódmym miastem w Polsce pod względem liczby ludności. Znajduje się zaledwie ok. 40 km od granicy z Czechami i należy do najstarszych polskich miast. Rynek pracy w Opolu opiera się na przemyśle oraz sektorze IT. Miasto było niegdyś stolicą księstwa opolsko-raciborskiego i stanowiło ważny ośrodek handlu, dzięki czemu znajduje się tam wiele wartych uwagi atrakcji. Które z nich szczególnie warto zobaczyć?
Do najciekawszych zabytków znajdujących się na terenie Opola należą:
- XV-wieczna Katedra Podwyższenia Krzyża Świętego,
- kościoły: Kościół Świętej Trójcy, Kościół św. Aleksego, Kościół Matki Boskiej Bolesnej i św. Wojciecha, Kościół św. Piotra i Pawła, Kościół św. Sebastiana,
- XIV-wieczna Wieża Piastowska,
- XIV-wieczna Wieża Zamku Górnego,
- ratusz z 1864 r.,
- budynki Dworca Głównego, Poczty Polskiej oraz Urzędu Wojewódzkiego,
- pozostałości murów obronnych,
- zabytkowe domy i kamienice, m.in. przy ul. Damrota, Grunwaldzkiej, Armii Krajowej, Koraszewskiego, Krakowskiej, 1 Maja, Niedziałkowskiego, Matejki, Powstańców Śląskich, pl. Kopernika.
Do znajdujących się w Opolu atrakcji, których nie sposób nie odwiedzić, należy także Aleja Gwiazd Polskiej Piosenki. Osoby zainteresowane historią będą pod wrażeniem wizyty w Muzeum Śląska Opolskiego oraz Kamienicy Czynszowej, z kolei miłośnicy pieszych wycieczek powinni odwiedzić Wzgórze Uniwersyteckie i obejrzeć znajdujące się na nim pomniki. W dalszej kolejności warto odwiedzić Most Groszowy. Po zmroku dobrze jest zaplanować spacer wzdłuż Kanału Młynówka – okolica ta nie bez powodu nazywana jest opolską Wenecją, a roztaczające się tam widoki są wprost zachwycające.
Miłośnicy muzyki powinni odwiedzić Muzeum Polskiej Piosenki oraz amfiteatr, w którym odbywa się Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej. Przy okazji warto zobaczyć pobliski Stawek Barlickiego – znajduje się tam fontanna multimedialna, a pokazy odbywające się w sezonie letnim, szczególnie wieczorne, robią duże wrażenie – to niesamowita gra światła i dźwięku.
Nietypowe atrakcje: Opole i reszta regionu
Odwiedzenie znajdujących się w Opolu i okolicach atrakcji to świetny pomysł na spędzenie urlopu w Polsce. Sama stolica województwa jest stosunkowo niewielkim miastem, po którym można poruszać się pieszo. Chcąc zobaczyć najważniejsze punkty turystyczne znajdujące się w najbliższej okolicy, można wybrać się tam na weekend (a najlepiej 3-4 dni). Jednak osoby zainteresowane odwiedzeniem nietypowych atrakcji w Opolu oraz województwie opolskim powinny poświęcić na tę wycieczkę nieco więcej czasu. Jakie nieoczywiste miejsca warto zobaczyć?
Nieco mniej popularnym wyborem turystów jest Muzeum Wsi Opolskiej. Jest to skansen, który ukazuje, jak wyglądały zabudowania na terenie Opola i okolic. Warto posłuchać również opowieści przewodników, którzy z pasją opowiadają o historii oraz tradycjach obowiązujących w regionie.
Na liście ciekawych, choć mniej znanych miejsc w okolicach Opola znajduje się także drewniany kościół w Bierdzanach. Duże wrażenie na turystach robi wnętrze świątyni – szczególnie przedstawienie “bierdzańskiej śmierci”.
Wśród wartych odwiedzenia atrakcji w pobliżu stolicy regionu nie sposób nie wymienić huty szkła w Murowie, zabytkowej Huty Żelaza w Zagwiździu i znajdującego się przy pobliskiej parafii ogrodu botanicznego czy też wiatraka w Popielowie. Na uwagę zasługuje także kościół św. Anny w Czarnowąsach i XVII-wieczny kościół w Dobrzeniu Wielkim – z każdym z nich wiąże się ciekawa legenda. Kolejne niesamowite miejsca w powiecie opolskim to park i wiatrak w Chróścinie Opolskiej, a także pałac w Niewodnikach.
Opole i okolice: atrakcje, które spodobają się najmłodszym
Do znajdujących się w okolicach Opola atrakcji turystycznych, które warto pokazać dzieciom, należy Biskupia Kopa. Jest to najwyższy szczyt Gór Opawskich – jej wysokość wynosi 890 m n.p.m. Samo podejście jest stosunkowo łagodne, a znajdująca się na górze wieża widokowa umożliwia podziwianie zapierających dech w piersiach widoków.
Najmłodsi będą zachwyceni także wizytą w Juraparku Krasiejów. Jest to największy park dinozaurów w Europie. Na terenie parku znajdują się m.in. modele dinozaurów, plac zabaw oraz kino 5D.
Nieopodal Opola znajduje się bajeczny Stumilowy Lasek. Są w nim usytuowane domki Kubusia Puchatka i jego przyjaciół. Należy mieć jednak na uwadze, że miejsce w okresie jesienno-zimowym jest zamknięte dla zwiedzających.
Mali poszukiwacze przygód z pewnością z ogromnym zainteresowaniem obejrzą także zamek w Mosznej. To miejsce, do którego najlepiej przyjechać wiosną lub latem. Na uwagę zasługuje również znajdujący się wokół zamku zabytkowy park, a okoliczne widoki zachwycą każdego przyjezdnego. Przy zamku znajduje się stadnina koni, a w najbliższej okolicy – muzeum Fabryka Robotów, barokowy kościół z XVIII wieku, rozległe Bory Niemodlińskie, zamek w Krapkowicach, zamek w Białej oraz zamek w Głogówku. Na wycieczkę do Mosznej i okolic warto przeznaczyć cały dzień.
Świetnym pomysłem na upalne dni będzie także odwiedzenie jednego z okolicznych jezior, np. Jeziora Srebrnego w Osowcu. To miejsce, w którym zarówno rodzice, jak i ich pociechy mogą pozwolić sobie na relaks na plaży, orzeźwiającą kąpiel i spacer po okolicy (a widoki są wprost urzekające).
Do znajdujących się w samym Opolu atrakcji, które spodobają się najmłodszym, należy ogród zoologiczny. Szczególnie interesujące jest oglądanie zwierząt podczas karmienia – warto tak zaplanować wizytę, by dzieci mogły obejrzeć przedstawicieli swoich ulubionych gatunków w czasie posiłku. Wizyta w zoo to nie lada przygoda, a mali miłośnicy natury z przyjemnością spędzą tu cały dzień.
Praca w Opolu: jaka jest sytuacja branży turystycznej?
Wybuch pandemii COVID-19 spowodował ogromne straty dla przedsiębiorców z branży hotelarsko-gastronomiczno-turystycznej, a wielu pracowników straciło dotychczasowe źródło utrzymania. Obecnie sektor ten stopniowo wychodzi z kryzysu – specjaliści zakładają, że jeśli nie dojdzie do powrotu obostrzeń, sektor ten ma szanse na powrót do stanu sprzed pandemii, prawdopodobnie będzie on jednak powolny.
Zdaniem ekspertów z “Barometru zawodów” w 2022 roku praca w Opolu znajdzie się dla pracowników biur podróży i obsługi turystycznej, o ile branży uda się wyjść z kryzysu. Z pewnością poszukiwani będą natomiast inni przedstawiciele sektora hotelarsko-gastronomiczno-turystycznego: kucharze, kelnerzy i barmani, pomoce kuchenne oraz recepcjoniści. Do głównych przyczyn deficytu kandydatów należą niskie zarobki, ciężka praca oraz praca zmianowa i w weekendy.
Pracę w Opolu może znaleźć również przewodnik. Tego rodzaju zatrudnienie wydaje się być szczególnie dobrym wyborem dla osób zainteresowanych historią Opola, które posiadają dużą wiedzę na temat miasta oraz znajdujących się na jego terenie atrakcji, a także cenią sobie pracę z innymi ludźmi.
Niesamowite atrakcje w Opolu i okolicach sprawiają, że podczas wycieczki po województwie opolskim nie ma miejsca na nudę. W regionie znajduje się niezliczona ilość miejsc, które zainteresują zarówno najmłodszych, jak i nieco starszych podróżników.