0%
TURYSTYKA BEZ RYZYKA

TURYSTYKA BEZ RYZYKA

i
Pobierz listę zadań

Zobacz, co zrobić, aby przed wyjazdem zadbać o zabezpieczenie na wypadek niespodziewanej choroby lub wypadku.

Przed wyjazdem do krajów Unii Europejskiej – karta EKUZ

  • Aby mieć prawo do opieki medycznej w nagłych przypadkach w krajach Unii Europejskiej przed wyjazdem zaopatrz się dla siebie i swoich bliskich w kartę EKUZ – Europejską Kartę Ubezpieczenia Społecznego – wejdź na stronę Narodowego Funduszu Zdrowia lub odwiedź jego lokalny oddział.
  • Nawet jeśli już posiadasz kartę EKUZ, oceń, czy w Twoim przypadku zasadne jest wykupienie dodatkowego ubezpieczenia w jednym z towarzystw ubezpieczeniowych. Ubezpieczenie podróżne daje dodatkowe bezpieczeństwo.

Przed wyjazdem do krajów nie będących członkami Unii Europejskiej – ubezpieczenie turystyczne

  • Zadbaj o ubezpieczenie zdrowotne na czas podróży dla siebie i swoich bliskich wykupując polisę w jednym z towarzystw ubezpieczeniowych. Praktyczne wskazówki znajdziesz u Rzecznika Finansowego i na stronach towarzystw ubezpieczeniowych.
  • Zwróć uwagę na maksymalną kwotę ubezpieczenia (zazwyczaj min. 10 000 EUR). Najniższe pakiety mogą okazać się niewystarczające w przypadku np. zabiegów operacyjnych ratujących życie lub dłuższej hospitalizacji, zwłaszcza w krajach, gdzie opieka medyczna jest droższa niż w Polsce.
  • Pamiętaj, że niektóre zdarzenia mogą być wyłączone z odpowiedzialności ubezpieczyciela, co oznacza, że w razie ich wystąpienia możesz nie otrzymać zwrotu kosztów leczenia. W szczególności dotyczy to wojen, działań terrorystycznych, niektórych katastrof naturalnych. Zawsze dokładnie zapoznaj się z warunkami swojego ubezpieczenia.
  • Uprawianie sportów ekstremalnych (w tym nawet jazdy na nartach) może utrudnić lub uniemożliwić zwrot kosztów. Dlatego zapoznaj się dokładnie z ogólnymi warunkami ubezpieczenia i oceń, czy w Twoim przypadku konieczne jest rozszerzenie ochrony (np. pakiet dla narciarzy). Więcej informacji znajdziesz u Rzecznika Finansowego.
  • Nawet, jeżeli posiadasz już kartę EKUZ i zamierzasz podróżować po Unii Europejskiej oceń, czy w Twoim przypadku, zasadne jest wykupienie dodatkowo ubezpieczenia w jednym z towarzystw ubezpieczeniowych. Ubezpieczenie podróżne daje dodatkowe bezpieczeństwo.

Szczepienia

Podróż samolotem

  • Jeżeli planujesz podróż samolotem, zwłaszcza długodystansową pamiętaj o istniejących przeciwwskazaniach zdrowotnych oraz ryzykach zdrowotnych związanych z długotrwałym unieruchomieniem.
  • Więcej informacji szukaj na stronie internetowej swojego przewoźnika lotniczego w działach dotyczących przygotowania do podróży.
  • Możesz również poradzić się swojego lekarza. Jeżeli jesteś w ciąży lub cierpisz na chorobę przewlekłą bezwzględnie skonsultuj się z lekarzem.