0%
TURYSTYKA BEZ RYZYKA

TURYSTYKA BEZ RYZYKA

i
Pobierz listę zadań

Podróżujesz z dzieckiem? Marzysz o spokojnym wypoczynku? Upewnij się, że nieprzewidziane sytuacje nie popsują Ci urlopu. Skorzystaj z poniższego poradnika i zmniejsz ryzyko nieprzewidzianych sytuacji.

Planowanie i pakowanie

 • Rozsądnie zaplanuj podróż stosownie do podróżniczego doświadczenia Twojego dziecka i stanu jego zdrowia.
 • Wybierając kolonię czy obóz, zwróć uwagę na wiarygodność organizatora, którą możesz sprawdzić na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji Narodowej. Tutaj sprawdzisz, czy organizator jest zarejestrowany w bazie wypoczynku dla dzieci i młodzieży.
 • Pamiętaj, że najważniejsze kwestie dotyczące realizacji imprez turystycznych przez biura podróży reguluje Ustawa o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych. Jeśli wysyłasz swoje dziecko na wyjazd, który nie jest organizowany przez biuro podróży, nie przysługują Ci prawa przewidziane w Ustawie o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych. Sprawdź, czy taki wyjazd odbywa się zgodnie z prawem.
 • Jeżeli chcesz się upewnić czy organizator Twojej imprezy turystycznej działa legalnie, możesz to sprawdzić w Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Przedsiębiorców Ułatwiających Nabywanie Powiązanych Usług Turystycznych prowadzonej przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.
 • Szczegółowe informacje dot. współpracy z organizatorem znajdziesz w zakładce ZANIM PODPISZESZ UMOWĘ.
 • Kim są opiekunowie Twojego dziecka? Jakie rzeczy dziecko powinno zabrać ze sobą? Jak można się kontaktować z kierownikiem i opiekunami? Jak wygląda program pobytu? Te i inne przykładowe pytania, które warto zadać organizatorom znajdziesz w poradniku bezpiecznego wypoczynku Ministerstwa Edukacji Narodowej.
 • Zadbaj o bezpieczeństwo dziecka informując je o zasadach, których powinno przestrzegać (podczas wyjazdu podstawowym opiekunem jest wychowawca i to jego należy słuchać i zgłaszać się z problemami, nie wolno oddalać się poza teren kolonii, nie wolno przyjmować jedzenia, napojów ani słodyczy od nieznanych osób).
 • Przed wyjazdem starannie spakuj bagaż swojego dziecka, tak aby zawierał najpotrzebniejsze rzeczy. Zaplanuj również rezerwę na pamiątki i wakacyjne zakupy. Zapoznaj się z listą rzeczy, które powinny znaleźć się w bagażu dziecka opracowaną przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.
 • Zapoznaj się również z poradami wakacyjnymi Rzecznika Praw Dziecka.

Zdrowie

 • Twoje dziecko będzie wypoczywać nad morzem, jeziorem lub rzeką? Zadbaj o jego bezpieczny pobyt i zapoznaj się z akcją informacyjno-edukacyjną Bezpieczna Woda.
 • Poinformuj organizatora o chorobach i dolegliwościach dziecka oraz o wszelkich nietypowych zachowaniach, które mogą mieć wpływ na bezpieczeństwo i  komfort dziecka lub innych uczestników (moczenie w nocy, lunatykowanie, uczulenia żywieniowe itp.)

 Transport

 • Zadbaj o bezpieczną podróż Twojego dziecka. Jeśli podróżuje autobusem sprawdź czy jest on w pełni sprawny. Skorzystaj ze strony Bezpieczny Autobus.
 • Jeśli podróżujesz samolotem zapoznaj się z praktycznymi wskazówkami w poradniku Urzędu Lotnictwa Cywilnego. O różnych aspektach podróży, w tym możliwych przeciwskazaniach zdrowotnych, dowiesz się również na stronach internetowych przewoźników lotniczych w działach dotyczących przygotowania do podróży.