Nawigacja po forum
Musisz się zalogować jeżeli chcesz umieszczać wpisy i zakładać tematy.

Grecja - koronawirus, obostrzenia, kwarantanna. Czy warto wyjeżdżać?

W dobie koronawirusa biura podróży wręcz biją się o naszą uwagę, zachęcając coraz to atrakcyjniejszymi ofertami. Korzystając z opcji last minute, możemy polecieć do Grecji na tydzień za około 1500 złotych. W tej cenie zatrzymamy się w 4* hotelu z pełnym wyżywieniem. Jak wygląda sytuacja w Grecji i czy warto jechać tam na wakacje w tym palącym okresie?

Grecja - koronawirus
Obecnie w Grecji potwierdzono niecałe 8000 zakażeń koronawirusem. Dla porównania, w Polsce ta liczba wynosi już ponad 60 000 przypadków. To 7,5 razy więcej. Różnica wydaje się być ogromna, jednak nastroje i przepisy w obu krajach są bardzo podobne.

Grecja - obostrzenia, zakazy i nakazy
Obostrzenia w Grecji niewiele różnią się od tych w Polsce. Obowiązuje nakaz noszenia maseczek w przestrzeniach zamkniętych i skupiskach ludzi. Do 24 sierpnia ograniczona została działalność restauracji i barów, gdyż mogą one przyjmować gości jedynie do północy. Zakazane są także zgromadzenia powyżej 50 osób. Nie są to szczególnie dotkliwe dla turystów obostrzenia. Grecja nie zapowiada wprowadzenia nowych obowiązków.

Grecja - kwarantanna
Po przyjeździe z Polski turystów nie obowiązuje kwarantanna. Grecja nie zapowiada zmian w tym zakresie. Tak samo jest w przypadku powrotu do kraju.

Grecja - kod QR
Przed wyjazdem do Grecji każdy zobowiązany jest do wygenerowania specjalnego kodu QR (dostępny na: https://travel.gov.gr). Uzupełnienie formularza polega na wprowadzeniu takich danych jak: imię i nazwisko, adres hotelu, współtowarzysze podróży itd. Po lądowaniu na lotnisku strażnik graniczny poprosi nas o okazanie otrzymanego wcześniej na maila kodu.

Co wziąć na wyjazd w związku z pandemią COVID-19?
Przede wszystkim zapas jednorazowych maseczek chirurgicznych. Nie sięgaj po wielorazowe maseczki z bawełny lub innych tworzyw. W czasie wakacji nie będziesz miał możliwości, aby je wyprać. Zaopatrz się także w płyn do dezynfekcji, który będziesz miał pod ręką. Nie zaszkodzi zabrać kilka par lateksowych rękawiczek.

Koronawirus w Grecji nie powinien pokrzyżować wakacyjnych planów, jednak warto mieć rękę na pulsie i śledzić aktualne informacje rządowe. Decydując się na wyjazd do Grecji należy zachować zdrowy rozsądek i stosować się do zaleceń władz. Bądź ostrożny i nie daj się zwieść panującej w Grecji swobodzie, typowej dla greckiego społeczeństwa.

Do Grecji obecnie trzeba mieć test na covid i dodatkowo kod QR z miejscem bobytu. Na lotniskach robią kolejne testy i moga nie wpuścić jeśli okaże się, że ktoś ma covid. W Polsce trzeba samemu zrobić test za około 600 zł z dokumentem w języku angielskim. Czasem sprawdzają wszystko już na odprawie, a czasem po przylocie do Grecji.