0%
TURYSTYKA BEZ RYZYKA

TURYSTYKA BEZ RYZYKA

i
Pobierz listę zadań

Planujesz wyjazd za granicę z biurem podróży? Zanim podpiszesz umowę i zapłacisz za wyjazd upewnij się czy masz aktualne wszystkie dokumenty. Sprawdź czy twój kierunek podróży jest bezpieczny oraz zgłoś swoją podróż w serwisie „Odyseusz”. Pamiętaj, im więcej informacji zgromadzisz przed, tym lepiej odpoczniesz na wakacjach i unikniesz przykrych niespodzianek. Zadbaj o swoje wakacje!

 

Przygotowanie do wyjazdu

Paszport

  • Upewnij się, że twój paszport jest ważny.
  • Pamiętaj, że większość krajów wymaga, aby paszport był ważny co najmniej jeszcze przez kilka miesięcy od daty planowanego powrotu. Informacje odnośnie wymagań w poszczególnych krajach znajdziesz w serwisie „Polak za granicą”.
  • Jeśli nie jesteś pewien czy do kraju którego się wybierasz na wakacje potrzebujesz dowodu osobistego czy też paszportu– możesz to sprawdzić w serwisie „Polak za granicą”
  • Upewnij się jaki dokument jest niezbędny dla Twojego dziecka. Niektóre kraje, oprócz paszportu, mogą wymagać dodatkowych dokumentów w przypadku osób niepełnoletnich. Może to dotyczyć np.  sytuacji, w których dziecko nosi inne nazwisko niż rodzic. Więcej dowiesz się w serwisie „Polak za granicą” w zakładkach dotyczących poszczególnych krajów. W razie wątpliwości szczegółowe informacje możesz uzyskać przed wyjazdem w ambasadzie lub konsulacie kraju celu podróży. Listę i adresy zagranicznych przedstawicielstw dyplomatycznych znajdziesz na stronach Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
  • Sprawdź jak wyrobić paszport dla Twojego dziecka i co zrobić w przypadku utraty paszportu. Niezbędne informacje znajdziesz na stronach Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

Wizy

  • Listę krajów, do których obywatele polscy muszą posiadać wizy turystyczne znajdziesz w serwisie „Polak za granicą”
  • W niektórych krajach wizy turystyczne można nabyć po przyjeździe (na lotnisku, na przejściu granicznym). Inne wymagają uzyskania ważnej wizy bezwzględnie przed wyjazdem . Szczegółów szukaj w poradniku Ministerstwa Spraw Zagranicznych Polak za granicą lub na stronach internetowych zagranicznych ambasad w Polsce, ich listę znajdziesz na stronach MSZ.
  • Pamiętaj, że uzyskanie wizy może trwać nawet kilka tygodni, nie zwlekaj do ostatniej chwili.
  • Biuro podróży może zaoferować pośrednictwo w załatwieniu formalności wizowych, w takim przypadku upewnij się, czy jest to usługa dodatkowo płatna.